Što smo objavljivali i kako je naša Iskrica izgledala prije novog dizajna?
Službena stranica Osnovne škole Mladost
Knjižnica Osnovne škole Mladost
Kako su se Filip, Marta i Petar ovog ljeta susreli s poviješću hrvatskoga jezika?
Ovo ljeto posjetili smo crkvu svete Lucije (iz 11. stoljeća) kraj Jurandvoru između Baške i Bašćanske Drage na otoku Krku u kojoj je pronađen starohrvatski glagoljički spomenik - Bašćanska ploča.
Crkva je malena građevina. Na prednjem dijelu crkve nalazi se zvonik kroz koji se ulazi u crkvu. Zvonik je sagradio Andrija iz Krka u 13. stoljeću. O crkvi su se brinuli vjernici svetišta Majke Božje Goričke iz obližnjeg Marijanskog svetišta.
Na fotografiji možete vidjeti unutrašnjost crkve. U crkvi se nalazi oltar, a ispred oltara nalazi se replika Bašćanske ploče koja je služila kao pregrada koja je dijelila redovnički kor od prostora za puk.
Bašćansku ploču pronašao je Ivan Kukuljević Sakcinski u podu (na fotografiji možete vidjeti mjesto pronalaska).
Uz crkvu se veže jedan narodni običaj. Na blagdan svete Lucije (13. prosinca), nakon mise, sa zvonika crkve baca se kruh. Taj običaj je iz vremena kad je u vlasništvu crkve bio obližnji mlin na rječici Suha Ričina pa se u čast svete Lucije brašno darivalo lokalnom stanovništvu.
Na odlasku iz crkve svete Lucije i Jurandvora kupili smo repliku Bašćanske ploče koja danas krasi naš skromni doma.
Koliko je dobra ideja bila ovo ljeto posjetiti Krk i samu crkvu svete Lucije, uvjerili smo se povratkom u školske klupe. Na nastavi hrvatskoga jezika u 6. razredu prvo smo učili povijest hrvatskoga jezika, a kao najznačajniji stari pisani spomenik koji ima jezičnu, pravnu i povijesnu vrijednost spomenuli smo, pogodite, upravo Bašćansku ploču!
Danas se Bašćanska ploča čuva u palači Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu, a posjetio ju je učenik 6. a razreda Neven Azenić. Njegov članak možete pročitati na ovom linku: 920. obljetnica Bašćanske ploče | Iskricaa (wixsite.com).
Autori: Filip, Marta i Petar Peter, 6. c
1. prosinca 2020.