top of page

GRAFITI - UMJETNOST ILI VANDALIZAM?

ŠTO SU ZAPRAVO GRAFITI?

Grafiti su generički pojam za nanošenje slike ili napisana slova na površinama javnih prostora. Pojavljuju se u raznim oblicima.

Ponekad se grafiti priznaju kao umjetnički oblik suvremene urbane umjetnosti, a ponekad se u javnoj percepciji općenito smatraju vandalizmom.

Oslikavanje javnih prostora sprejevima u boji, rukom autora koji ima stav i osjećaj za estetiku mogu na poseban način obogatiti karakter ulice ili grada, dok u nemaštovitim rukama samo povećavaju zagađenost nekog prostora.

paint-2710975__340.webp
aa.jpg

Velika je razlika između grafita i natpisa!

Grafiti nisu način komunikacije. Grafiti su način pokazivanja socijalnih problema, problema općenito i pokazatelj su nečije mašte i kreativnosti.

Bitna je i konstrukcija slova kojoj se pridaje velika važnost.

POVIJEST

Crtanje i pisanje po zidovima u različitim se oblicima kroz povijest pojavljivalo u gotovo svim kulturama. Postoje još od stare Grčke i Rima. Nađene su i u srednjovjekovnim engleskim crkvama, kao i kod starih Egipćana. Suvremena povijest grafita počinje 1968. godine kada se počinju javljati po Newyorškim meteorima. Hrvatska scena grafita razvija se od sredine osamdesetih godina prošlog stoljeća, a prvi crtači inspirirani hip-hopom djelovali su u Zagrebu. Godine 1995. u Zagrebu je pokrenuto tiskanje prvog grafitnog časopisa „ZGB KAOS“.

Umjetnici koji su crtali grafite brojali su od tri do deset članova.

POJMOVNIKA GRAFITA:

ALL CITY – biti poznat po nečijem grafitu po cijelom gradu

BLACK BOOK – bilježnica crtača grafita

BOMBING – crtanje ilegalnih grafita

GETTING AP – razvijanje reputacije crtavši grafite

HITTING – potpisivanje na mnogo mjesta

MURAL – grafit velikih dimenzija koje je pojedinačni umjetnik ili više njih radilo na zidu

KING OR QUEEN – najveće postignuće za crtača, značilo je veliko poštovanje prema umjetnicima

IZRADA GRAFITA

Od samog početka i prve pojave grafita crtači su koristili razne predmete za izradu grafita (suhe ili spaljene grane, životinjsku dlaku za izradu četke, pigmente boje od povrća pomiješane s bjelanjkom). Kasnije se u korak s vremenom počela upotrebljavati modernija tehnologija kao npr. sprej ili cilindrična posuda koja skladišti boju u tekućem stanju i izbacuje ju u obliku isparavanja pomoću uređaja spremnika (smještenog u gornjem dijelu cilindra).

Grafiti su oduvijek privlačili moju pažnju, kako načinom izražavanja tako i prenošenjem važnih poruka. Mogu se koristiti kao mediji za pozitivan razvoj zajednice, ali znam da većina ljudi smatra da su grafiti „vandalizam“ kao svjesno nanošenje štete ili uništavanje tuđeg vlasništva.

Iako ima puno jako dobrih umjetnika, nikoga ne bih posebno izdvajao zato što smatram da je svaki na svoj način poseban.

Tekst: Noa K., 5. b

10. studenog 2021.

bottom of page