top of page

Dan svih svetih

Svi sveti.jpg

Sigurno ste svi čuli za svetkovinu 𝐒𝐯𝐢 𝐬𝐯𝐞𝐭𝐢. Je li to kršćanska svetkovina? Je li povezana s Noći vještica? Ili su to pak samo još dodatni dani kako djeca ne bi išla u školu, a odrasli na posao? O čemu se radi? Kada i kako se obilježava? Od kuda dolaze običaji za Svi Svete?

Odgovore na ta pitanja i sve ostale zanimljivosti o ovoj svetkovini, saznajte u nastavku članka!

 

Svi sveti [Sisveti, Sisvete i Svisveti], svetkovina kojom se slave svi sveci. Slavi se 1. studenog i to još od 4. stoljeća. Osim u Katoličkoj crkvi, obilježava se i u Engleskoj crkvi, ali i u mnogim evangeličkim crkvama na različite načine. Ljudi koji slave tu svetkovinu smatraju da oni paljenjem svijeća na groblju za mrtve, mrtvima osiguravaju mir i toplinu i da tako njihova duša pronalazi svoj put u mraku. Na današnji dan pale se svijeće, ostavlja se cvijeće i odlazi se na mise, iako se dan nakon Svih svetih, 2. studenog zapravo obilježava blagdan pod nazivom Dušni dan ili Spomen svih vjernih mrtvih. Dan prije Svih svetih, 31. listopada, obilježava se Noć vještica s kojom se zastrašuju sve negativne misli i duše s groblja kako bi mrtvi počivali u miru.

Prisjetimo se naših najmilijih koji više nisu s nama, a nikada nisu izašli iz naših srca.

Saznaj više!
U našoj državi Svi sveti obilježavaju se kao blagdan od 8. svibnja 1996. pod tim imenom, a do tada je praznik bio neradni dan pod imenom Dan spomena na mrtve, a od 27. listopada 1989. do 25. ožujka 1991. Dan sjećanja na mrtve.

Napisala: Ema G., 7. c
1. studenog 2021.

bottom of page